NAZLI GAZETESİ Haber Sitesi, Nazilli ve Çevresinden Haberler - İNCİR PAZARLAMA SİSTEMİ VE AKSAYAN YÖNLERİ, ÇÖZÜMLER
Nazilli İlçe Stadı'nın adı 5 Eylül Stadı olsun
Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı
NAZİLLİ'DE GÜVENLİK OPERASYONLARI YAPILDI.

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İNCİR PAZARLAMA SİSTEMİ VE AKSAYAN YÖNLERİ, ÇÖZÜMLER

Naim Özdamar
İNCİR PAZARLAMA SİSTEMİ VE AKSAYAN YÖNLERİ, ÇÖZÜMLER:
28.07.2021 / 00:00


İNCİR PAZARLAMA SİSTEMİ VE AKSAYAN YÖNLERİ,ÇÖZÜMLER
Önceki yazımızda incir pazarı sorunlarını ve bu pazarlama zinciri içerisinde yer alan pazarlama aktörlerini ve pazarlama zincirini ortaya koymuştuk
İncir pazarlama sistemi ve zinciri içerisinde bazı aktörler mutlaka bulunmalıdır.Bunların başında üretici, iç tüketici, ihracatçı ve kooperatifler gelmektedir.
Ancak bu zincir içerisinde yer mutaka yer alması gerekli olan üretici ve pazarlama kooperatiflerinin sayısı, aktivitesi, Pazar düzenleme payları yetersizdir.
Bir de olmaması gereken veya pozisyonu değişmesi gerekli aktörler bulunmaktadır ki bunlar da çengelci,depocu,komisyoncu ve temelinde inciri tanımayan bir kısım tüccardır.
Bunlardan çengelci komisyoncu ve depocular, üreticinin malını satın alarak hiçbir riske girmeden incir üzerinden kâr eden ve incir ekonomisine yarar olmayan kesimlerdir.


Çengelci üreticinin bahçe veya kapısından inciri alır, depocu veya tüccarın takdir ettiği miktarda kârını alarak inciri depocuya veya tüccara devereder.
Komisyoncu toptancı hallerinde özellikle taze inciri üreticiden değerinin altında alıp pazarcı veya büyük şehir toptancı hallerindeki komisyoncuya teslim edenlerdir.
Depocular ise çengelci aracılığıyla inciri toplayan veya doğrudan üreticinin incirini satın alarak iç piyasaya veya ihracatçıya tedarikte bulunan yararsız kesimlerdir.
Olması gereken nedir?
• TARİŞ İncir Birliği mevzuat ve finans açısından güçlendirilmelidir.


• Tüccar, ihracatçı,depocu, işletmeci, çengelci ve komisyoncuların üreticiden doğrudan mal alımını engellemek üzere tavizsiz ve müeyyidesi caydırıcı olan bir yasal düzenleme yürürlüğe girmelidir.


• İncir pazarlama zinciri yeni baştan düzenlenmelidir, Tüccar, ihracatçı, depocu, işletmeci, çengelci ve komisyoncular inciri sadece kooperatiflerden alabilmelidirler.


• Öncesinde kooperatifler rehabilite edilmelidir.


• Kooperatifler yasal mevzuat açısından rahatlığa kavuşturularak manevra kabiliyetine kavuşturulmalıdır.


• Kooperatifler serbest piyasa ile rekabet edebilir bir mali mevzuat sahibi olmalıdırlar.


• Kopperatifler bölge il ve ilçe bazında tekrar düzenlenmeli, her ilçede en fazla bir kooperatif faaliyet gösterebilmelidir.


Peki bu düzenlemenin yararları ne olacaktır?


1-Üretici korunacak, Tüccar, ihracatçı, depocu, işletmeci, çengelci ve komisyoncuların merhametine bırakılmayacaktır.


2- Kooperatifler beş yıllık planlama ile dış Pazar, iç Pazar, üretim kalitesi, rekoltesi vb. unsurları dikkate alarak ihracatı istikrara kavuşturacaktır.


3- İncirin kalitesi artacaktır.


4-İç tüketim artacaktır.


5-Dış satımda yeni ufuklar açılacaktır.

Etiketler: Naim Özdamar
Bu yazi toplam 112 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR