NAZLI GAZETESİ Haber Sitesi, Nazilli ve Çevresinden Haberler - AYDIN BASIN TARİHİ KİTAPLAŞIYOR
Nazilli İlçe Stadı'nın adı 5 Eylül Stadı olsun
Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı
NAZİLLİ'DE GÜVENLİK OPERASYONLARI YAPILDI.

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYDIN BASIN TARİHİ KİTAPLAŞIYOR

AYDIN BASIN TARİHİ KİTAPLAŞIYOR
AYDIN BASIN TARİHİ KİTAPLAŞIYOR.
26.11.2021 / 14:34


Değerli Basın Emekçisi Dostlarım,

Çoğunuzun da bildiği gibi yaklaşık 3 yıldır “Aydın Basın Tarihi” kitabım için hazırlanıyorum.

Öncelikle çalışmalarım hakkında sizleri bilgilendirmek isterim.

1869’dan beri 152 yıldır Aydın’da yayınlanmış olan 423 gazete ve dergi çıktığını tespit ederek çalışmalarıma başladım.

Şehrimizdeki Söke, Kuşadası, Nazilli ve Aydın Kütüphanelerinde bu yayınlara ait görselleri topladım. Daha sonra İzmir Milli Kütüphane ve İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde haftalarca araştırma yaptım ve arşivlerde ne kadar “Aydın” yayını varsa görsellerini topladım. Pandemi koşullarında kütüphanelerin aylarca kısıtlı ya da kapalı kaldıklarını da hatırlatırım.

Bu esnada İzmir, Aydın ve başka şehirlerde bulunan rahmetli Aydınlı gazeteci büyüklerimizin ailelerine ulaşarak kişisel arşivlerden dokümanlar ve görseller elde ettim.

İçinde 423 yayının olduğu yaklaşık 760 sayfalık kitabım için son olarak Ankara Milli Kütüphane’deki eksik yayınlarımı da topladığımda hazırlıklarım bitecek.

Bu yazıyı sosyal medya hesabımda yazmamın sebebine gelecek olursak;

2000’li yıllardan sonra basılan çoğu yayın kütüphaneye teslim edilmediğinden dolayı son 10-15 yılda yayınına başlayan birçok gazete ve dergi kütüphane arşivlerinde yok. Şansımız var ki çoğu gazete ve dergi halen yayınlandığı için ben tamamına yakınına telefonla ulaştım. Ve örnek sayfalarını bana bir şekilde ulaştırmalarını rica ettim. Ayrıca ortak whatsApp gruplarımızda da aynı isteğimi dile getirdim.

Çoğu zorluğa rağmen 100 yıl önce yayınlanmış bir gazeteye ulaşabilmişken daha on yıl önce çıkan bir derginin sahibinden aylardır bir nüshasını göndermesini bekliyorum. Kendilerinden gazete / dergi nüshası istediğim yaklaşık 109 yayının bugüne kadar 62’si bana ulaştı. Kalanlar için 15 Aralık 2021 Çarşamba gününe kadar göndermelerini rica ediyorum.

Sosyal medyada Aydın’daki neredeyse tüm gazetecilerle arkadaş olduğumu biliyorum.

“Aydın Basın Tarihi” kitabımız çıktığında “Benim gazetem / dergim neden bu kitapta yer almadı?” diye sorarsanız ancak telefon kayıtlarımı ve size yazdığım whatsapp mesajlarını gösterebilirim.

Ayrıca bu kitabın vücuda gelmesinde tanıdığım ya da hiç tanımadan katkısı olan ve destek veren tüm dostlara da şükranlarımı sunuyorum.

Görüşmek üzere…

Orhan KARAGÖL

WhatsApp 0542 844 5225


Bu haber toplam 53 defa okundu


YAZARLAR