NAZLI GAZETESİ Haber Sitesi, Nazilli ve Çevresinden Haberler - Nazilli’de Rahvan At Yarışları nefesleri kesti
Nazilli İlçe Stadı'nın adı 5 Eylül Stadı olsun
Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı
NAZİLLİ'DE GÜVENLİK OPERASYONLARI YAPILDI.

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Nazilli’de Rahvan At Yarışları nefesleri kesti

Nazilli’de Rahvan At Yarışları nefesleri kesti
Nazilli’de Rahvan At Yarışları nefesleri kesti
22.11.2021 / 15:41


Nazilli'de geçen sene pandemi nedeniyle yapılamayan Rahvan At Yarışları bu yıl Nazilli – Bozdoğan yolu üzerinde bulunan At Yarışları ve Deve Güreş Alanı’nda yapıldı. Türkiye Klâsik Spor Kolları Federasyonu’nun katkılarıyla ve Nazilli Belediyesi mesken sahipliğinde 9’uncusu gerçekleştirilen ‘Nazilli Klasik Rahvan At Yarışları’na Türkiye’nin dört bir yanından 250 rahvan at katıldı. 

Atın, Türk kültürünün en kıymetli öğelerinden bir tanesi olduğunu belirten Nazilli Belediye Lideri Kürşat Engin Özcan, “Atlar, atasözlerimize, hayatımıza ve beslenme kültürümüze derinlemesine işlemiş Türkün yoldaşıdır. Türk üç kıtaya hakim olduğunda atının nallarıyla titretmiştir. Bu kültürümüzün kıymetlerinden bir adedini yaşatmaktan ötürü çok memnunuz. Biz Nazilli’yi bir arada yöneteceğiz diye söylemiştik. Ne yaparsak yapalım, bu işe gönül verenlerle birlikte, dernekleriyle, gönüllüleriyle bir arada bu işi yürütmeye çalışıyoruz” dedi. 

Çok hoş bir program yapıldığını söz eden Özcan, “Emeklerimizle, mesai arkadaşlarımın üstün çalışmalarıyla, fedakarlıklarıyla, hoş bir program hazırladık. Geçen sene salgın nedeniyle yapamamıştık. Bu hafta at yarışı, haftaya boğa yarışı ve şubat ayında da klasik deve güreşlerimiz var. Kültürümüzün bedellerini yaşatmaya, birlik beraberlik noktasında insanları bir ortaya getirmek ismine bu cins faaliyetleri sürmeye devam edeceğiz. Bu güne kadar emek sarf eden herkese çok teşekkür ediyoruz” sözlerini kullandı.

HİÇBİR SAKATLIK YAŞANMADI 

40’ıncı Karapürçek Rahvan At Yarışları ve Bursa Eserli Binicilik Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye şampiyonu olan Nazillili at yetiştiricisi ve ünlü jokey Ayvaz Çamdeviren, Nazilli’de düzenlenen klâsik rahvan at yarışlarına iştirakin çok fazla olduğunu söyledi. Çamdeviren, “İkili taylar, üçlü taylar, dörtlü taylar, deste, taze beşli, küçük orta, büyük orta, baş alt, baş, ithal A, ithal B diye 11 kümemiz var. Bu atlar kendi kategorisinde koştuktan sonra finalleri koştu. Yarışlarımızda rastgele bir olumsuz olayın olmaması, sakatlığın olmaması sevindirici bir olay. Yarışlarımıza Türkiye’nin birçok bölgesinden iştirak oldu. Nazilli’den olduğu üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde dereceye giren atlarımız yarıştı. Nazilli’de Türkiye şampiyonu olmuş baş kısrağımız da bu yarışlarda yarıştı” dedi.


Bu haber toplam 53 defa okundu


YAZARLAR