NAZLI GAZETESİ Haber Sitesi, Nazilli ve Çevresinden Haberler - NAZİLLİ GENELİNDE ŞAP AŞILAMASI YAPILIYOR,
LATMOS DAĞLARINI KİM KORUYACAK
Nazilli’de bayanlara KADES uygulamaları anlatıldı.
AYDIN BASIN TARİHİ KİTAPLAŞIYOR

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NAZİLLİ GENELİNDE ŞAP AŞILAMASI YAPILIYOR,

NAZİLLİ GENELİNDE ŞAP AŞILAMASI YAPILIYOR,
NAZİLLİ GENELİNDE ŞAP AŞILAMASI YAPILIYOR,
07.10.2021 / 18:04


Nazilli'de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan hastalık ve zararlılarla mücadele programı kapsamında yürütülen ‘2021 yılı Sonbahar şap aşılama kampanyası’ Eylül ayı içerisinde ilçe genelinde başladı. 15 Kasım 2021 tarihinde sona erecek. ŞAP aşısıyla birlikte küpesi olmayan hayvanlara küpe takılmakta. Ayrıca sahipli kedi ve köpeklere de kuduz aşısı yapılmakta.Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sunay Güler, “Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağı aşılamadır. Bu bakımdan, Bakanlığımız tarafından belirlenen programlar dahilinde hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Ülkemiz genelinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, Nazilli ilçe genelinde de büyükbaş hayvanlarda verim düşüklüğüne ve ölümlere dolayısı ile Ülkemizde ekonomik kayba sebep olan şap hastalığından korunmak amacıyla yürütülen aşılama kampanyasının sonbahar dönemi başlamış bulunmaktadır” dedi.


Yetiştiricilerin sonbahar şap aşısı döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmalarının zorunlu olduğunu da belirten Sunay Güler, “Yetiştiricilerimizin şap aşısı dahil olmak üzere tüm programlı aşılamalarda işletmelerindeki hayvanlarını aşılatmaları zorunludur. Şap aşısı uygulanmamış olan hayvanların iller arası nakledilemez ve buzağı desteklemesinden faydalanamaz.


Ayrıca, yetiştiricilerimizin şap aşılama programına katılım sağlaması, İlçemizde bu hastalığı önleyebilmek için çalışan hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı olması çok büyük bir önem taşımaktadır. Yetiştiricilerimizden isteğimiz muhtarlarımız aracılığı ile önceden haber verdiğimiz mahallelerde bulunan hayvanlarını o gün içerisinde dışarıya çıkartmamaları ve ekiplerimize yardımcı olarak hayvanlarını aşılatmalarıdır.


Aşılama çalışmalarımız İlçe Müdürlüğümüz hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Bu güne kadar Sonbahar aşılama döneminde 18.500 adet hayvan aşılandı. Hedefimiz İlçemizde bulunan 27.031 adet büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve % 100 başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır” dedi.

Bu haber toplam 43 defa okundu


YAZARLAR