NAZLI GAZETESİ Haber Sitesi, Nazilli ve Çevresinden Haberler - KUŞADASI TÜLÜŞAHI YAŞAM ALANLARINDA İNCELEME YAPILDI
Işıklar inciri Avrupa’ya açılıyor
Susam Hasadı Başladı
Karacasu'da  “Kadınım Güçlüyüm, Yarınlara Umutla Bakıyorum” projesi başlatıldı.

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KUŞADASI TÜLÜŞAHI YAŞAM ALANLARINDA İNCELEME YAPILDI

KUŞADASI TÜLÜŞAHI YAŞAM ALANLARINDA İNCELEME YAPILDI
KUŞADASI TÜLÜŞAHI YAŞAM ALANLARINDA İNCELEME YAPILDI
20.06.2021 / 13:53

KUŞADASI TÜLÜŞAHI YAŞAM ALANLARINDA İNCELEME YAPILDI


 


Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Aydın Şube Müdürlüğü tarafından Tür Koruma Eylem Planı kapsamına alınan Kuşadası Tülüşahı/Aydın Gaşağı (Rhoponticoides mykalea) isimli endemik bitkinin yaşam alanlarında inceleme yapıldı.


İnceleme gezisine DKMP 4 Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Çolak, DKMP Aydın Şube Müdürü A. Egemen İşcan, Kuşadası Belediyesi Peyzaj Mimarları, Yaylaköy Muhtarı Erhan Yıkılmaz, Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK) üyeleri, Merdiven Toplumsal Girişim ve Gelişim Derneği üyeleri ve EKODOSD üyeleri katıldı.


Doğal popülasyonların en yoğun olduğu Yaylaköy ve Soğucak arazilerinde ve Kuşadası’nda kent içinde doğal olarak yetiştiği alanda incelendi.


KUŞAKK Kadın Kooperatifi ve Güzelçamlı Merdiven derneğinin Tülüşahla ilgili yapmış oldukları hediyelik eşyalar, giysiler, çantalar ve magnetler katılımcılar tarafından incelendi.


Üretilecek bu tür hediyelik eşyaların, endemik bitkinin tanıtılmasına ve farkındalık yaratılmasına önemli katkısı olacağı düşünülmektedir.


Bilimsel çalışmaları Kuşadası Belediyesine ait deneme parselinde ADÜ Biyoloji bölümü tarafından gerçekleştirilmektedir.


Kuşadası’nın sembol bitkisi haline gelen Tülüşahlar, sarı çiçekleri ve yaklaşık 2,5 mt.ye ulaşan uzun boyuyla vatandaşlar tarafından en sevilen bitkilerin başında gelmektedir.

Bu haber toplam 45 defa okundu


YAZARLAR